Prosvetno društvo Briški grič so formalno ustanovili 5. septembra 1945 kot legitimnega nadaljevalca društva Čolnič, ki je bilo ustanovljeno leta 1920 in nasilno ukinjeno leta 1927. Pobudo za ustanovitev prosvetnega društva so dali takratni družbeno politični delavci - aktivisti. V Iniciativnem odboru so bile Ada Gabrovec, Vera de Reja, Maraž Zalka in nekaj drugih članov. Občni zbor se je začel ob 19. uri v Baronovi sali na Dvoru. Pripravljalni odbor se je sestajal že od začetka avgusta, ko je organizirano družbeno življenje začelo takoj po koncu vojne puščati ilegalne prvine, ki so bile potrebne in prisotne med vojno in pred njo. Potrebno je bilo pohiteti in dohiteti zamujeno, obnavljati knjižnice, dramske odseke, izletništvo.
Prosvetno društvo Briški grič v Števerjanu je nastalo po dolgem premoru, ko ni bilo mogoče ničesar slovenskega prirediti ali se kako drugače povezati zaradi fašističnih oblasti, ki so prepovedale kakršnokoli organizirano obliko dejavnosti. Po koncu druge svetovne vojne je bilo potrebno postaviti na noge normalno posvetno dejavnost zaradi obnove in tudi zato, ker se je pokazala potreba po dobri mirnodobski organiziranosti občanov, ker se s koncem vojne niso prenehali pritiski na slovensko narodno skupnost na Goriškem in Števerjan ni bil izjema. Po ustanovitvi je društveni izvoljeni odbor začel delati s potrebnim poletom, ki ga je narekovalo tedanje obdobje, in s podporo dejavnega članstva.
Anton Sošol je vodil pevski zbor, ki je prva leta štel okrog 70 pevcev in pevk. Ker je bilo tedaj že skoraj jasno, da bo Števerjan ločen od ostalih Brd z razmejitvijo, so si v društvu želeli nekaj simboličnega, kar bi jih bodrilo in družilo v enotno skupnost. Zato je stopil pevovodja z dvema drugima članoma do skladatelja Vinka Vodopivca v Prvačino, da bi skomponiral društveno himno za Briški grič. Nastala je pesem Mi smo zvesti Števerjanci.
V tistih letih so potekale še mnoge
druge dejavnosti. V okviru društva je deloval godbeni krožek, dramska
družina, pionirski odsek. Mladi društveni člani so se množično udeleževali
društvenih izletov, obiskali so Kobarid in Vrstno, da bi si ogledali
Gregorčičev grob, Ljubljano, Gradež in Barbano itd. Okoliške prireditve in
telovadni mitingi so bili takorekoč na dnevnem redu. Začeli so se tudi prvi
vaški prazniki: martinovanja na Dvoru, miklavževanja z recitacijami,
koračnico in igrico osnovnošolcev, silvestrovanja s plesno zabavo.
|
Leta so minevala, društvo je nadaljevalo svoje delovanje s številnimi prireditvami. Zvrstile so se prešernove proslave. Vsako leto smo proslavili dan slovenske kulture: gostovali smo pevske zbore, gledališke igre, plesne skupine.
Prvomajsko slavje, najprej na Dvoru, od leta 2000 na društvenem sedežu na Bukovju. To je naša največja prireditev. Naši gostje so bili plesalci folklornih skupin, partizanski pevski zbori, godbe na pihala, medtem ko so publiko nagovarjali politični in družbeni delavci.
Našim najmlajšim že 18 let prirejamo ustvarjalne delavnice ob priliki velikonočnih praznikov. Barvanja pirhov se vsako leto udeležuje štirideset otrok, ki ustvarjajo pisane in barvane pirhe…
Pust! Naše društvo sodeluje pri organizaciji sovodenjske pustne povorke, člani smo slovenskega društva Karnival. V zadnjem desetletju smo ustvarili prave pustne umetnine: uprizorili smo Sneguljčico in sedem … ali morda več… palčkov, bili smo pisani pajaci, veseli dalmatinski kužki, ovčke in celo pingvini!
Z izdajo društvenega foto-koledarja 2021 in spominsko društveno izkaznico obeležujemo dolgoletno in plodno delovanje našega kulturnega društva, ki predstavlja tisti del organizirane ljubiteljske kulturne dejavnosti Slovencev v Italiji, ki ima kot glavni cilj spodbujanje, vrednotenje in promocijo laične ljubiteljske kulturne dejavnosti na območju, v katerem deluje.
Kulturno društvo Briški grič - Bukovje 6 / Števerjan (GO) - davčna št. 80005310315 / ID za DDV 00330870312
info@briskigric.eu - Vse pravice pridržane